Stránka technické podpory
pro přehrávání souborů s filmy na počítači

Aktualizace 8.6.2017

Zde najdete trochu povídání, jak naučit Váš počítač přehrávat soubory s filmy.

Úvodní aktuální poznámka
V roce 2016 došlo k havárii serveru a od té doby postupně obnovujeme obsah filmového archivu. Zároveň se snažíme kromě obnovení původních souborů, které jsou ve formátu FLV a vyžadují k přehrávání flashplayer, zavádět přehrávání filmů v novém standardu HTML5, což znamená používání formátů (tzv. "kontejnerů") MP4 a WEBM.

Bohužel, různé přehrávače chápou podporu HTML5 každý trochu po svém. V současnosti (2017) se projevují tyto vady prohlížečů: Firefox neumí vypnout titulky a MS Explorer titulky nezobrazuje. Chrome má problém zobrazit titulní obrázek videa.

K přehrávání starších videosoborů formátu FLV potřebujete mít v počítači nainstalovaný Flashplayer (může jej stáhnout a instalovat přímo ze stránek firmy Adobe; volitelné nabídky při instalaci tohoto software doporučuji nepřijímat).

Pro přehrávání všech videosouborů potřebujete mít nainstalované kodeky. Doporučuji jak osvědčený a všestranně použitelný balík kodeků CCCP (doufám, že reminiscence na totalitu je míněna jen jako vtip), které si v aktuální verzi pro Vaši verzi operačního systému stahujte přímo ze stránek projektu http://www.cccp-project.net/. Jak postupovat, mám-li příliš pomalé připojení k internetu?

1.) V případě filmů, které jsou k dispozici v různých kvalitách (velikost souboru, rozlišení, datový tok), vyberte tu nejhorší.

2.) Nebo nespouštějte přehrávání filmů přímo z internetu. Nejprve stáhněte potřebný soubor s filmem do vlastního počítače. Na stránce, kde se má přehrávat video, je většinou i odkaz na videosoubor, a skrze něj si můžete soubor stáhnout (na stránce s nabídkou video souborů klikněte pravým tlačítkem myší na název souboru, objeví se kontextové menu, ve kterém zvolte "uložit cíl jako..." a následně vyberte místo ve svém počítači, kam chcete uložit soubor).

K otitulkovaným filmům bývají zde k dispozici dva soubory: jeden velký s vlastním filmem (jeho stahování může trvat dle rychlosti vašeho internetového připojení i řadu hodin), příponu má: avi nebo wmv, mpg, mpeg;
druhý soubor obsahuje české titulky; má první část jména shodnou s názvem videosouboru; příponu má sub nebo srt.

Oba soubory si stáhněte do společného adresáře (čili složky). Spusťte video soubor. Přehrávač by měl automaticky načíst i soubor s titulky a zobrazit je.

Co potřebujete mít na svém počítači pro přehrání těchto filmů?
Počítač musí mít k dispozici přehrávací software (přehrávač) a kodeky. A o tom je celé následující povídání.

Pokud se v problematice příliš nevyznáte a těch níže uvedených informací je na vás trochu moc, vybral jsem dvě základní položky, které je potřeba nainstalovat a nejspíš to bude stačit. Označil jsem je zeleným písmem.




Přehrávače a kodeky

Úvodní technická poznámka. Instalační soubory s příponou *.exe si stáhněte, a pak rovnou spusťte. Má-li soubor příponu *.zip je zkomprimovaný a je potřeba jej po stažení nejprve rozbalit. Potřebujete např. winzip winzip80.exe nebo stačí používat "Total Commander", kterým vstoupíte do zazipovaných souborů, jakoby to byl adresář (program vyhledejte Googlem na internetu, stáhněte a nainstalujte).

1.) Obvyklé řešení:

K domácímu přehrávání filmů musí být na Vašem počítači ve Vašich Windows nainstalováno toto software:

a) přehrávač videosouborů
b) kodeky

AD a): Přehrávačů je k dispozici mnoho. Firma Microsoft dodává "Windows Media Player", který asi najdete na svém počítači už nainstalovaný a který vám srdečně nedoporučujeme. Níže nabízený software vám poskytne podstatně více a zadarmo.

Vzhledem k tomu, že zde umístěné filmy jsou většinou cizojazyčné a počeštěny jsou domorodeckým titulkováním, je potřeba, aby přehrávač uměl (správně) zobrazovat titulky. České titulky v tomto případě totiž nejsou součástí filmu (čili pevně namontovány do obrazu), ale jsou v samostatném textovém souboru přiloženy ke každému videosouboru a přehrávač musí umět tento textový sobor s titulky najít a začlenit do obrazu přehrávaného filmu. Neumí-li to (jako např. jinak vynikající populární WinAmp), máte smůlu, nic s tím nenaděláte - přehrávejte v jiném přehrávači. (Jiná situace však nastává, máte-li místo kodeků nainstalován FFDshow, který umí dostat titulky do jakéhokoliv přehrávače, - tedy, alespoň se o to pokusí...)

Další výbornou eventualitou je přehrávač "Media Player Classic" (umí přehrávat i DVD disk přímo z mechaniky). Nyní v pokročilé verzi Home Cinema. V některých případech přehraje video i za situace, kdy jiné přehrávače nefungují (je potřeba si pohrát s jeho nastavením, např. output). Přehraje prakticky všechno. MPC-HC vyhledejte na internetu, stáhněte a nainstalujte. Jeho web je zde: https://mpc-hc.org/. Také je, myslím, zabudován jako součást kodeku CCCP. .

Pozor! Nezaměňovat Windows Media Player, který je součástí Windows, s Media Playerem Classic, který zde prezentujeme.

Další pozoruhodnou možností, jak přehrát vše možné i nemožné (zvláště pro tu druhou variantu je tato volba určena), jest "VLC media player". Připadá mi sice trochu těžkopádný "do ruky", ale spouštím jej pokaždé, když ostatní přehrávače mají problémy, - a většinou se to vyplatí. Dokáže přehrát i poškozené soubory (a umí ledacos zajímavého i se streamovaným videem). Takže zde je jejich web: http://www.videolan.org/vlc/index.cs.html.

Je potřeba přijmout realitu, že přehrávání filmů na počítači není tak úplně empiricky postižitelná záležitost. Může se stát, že vám to nebude fungovat, aniž by se dalo spolehlivě zjistit, proč tomu tak je; jindy naopak fungovat bude - a to proti všem negativním předpokladům...

AD b): Druhou potřebnou věcí jsou kodeky.

Nejlepším řešením je nainstalovat si buď aktuální verzi nějakého kodekového balíku, který obdaří Váš počítač všemi myslitelnými typy kodeků, a pak na nějakou dobu s nimi (snad) nebudete mít starosti.
Níže tedy nabízíme několik druhů řešení. Instalujte dle uvedeného pořadí. Před instalováním nového se většinou osvědčilo odinstalovat starý kodek.

Balík kodeků první volby - Combined Comunity Codec Pack. Má trochu hrůzostrašný název: CCCP, nicméně je to právě ta ze všeho nejlepší varianta, o níž jsme hovořili výše. Tou začněte. (Při instalaci nechte všechno tak, jak je nabízeno; zkontrolujte, zda je zapnutá podpora FLV.)
Součástí instalace je i přehrávač Media Player Classic - Home Cinema (nainstaluje se vám v Program Files do podadresáře: Combined Community Codec Pack / MPC. (O tomto vynikajícím přehrávači snad všech formátů videa viz také výše.)
Ve zmíněné složce (podadresáři) MPC pak stačí jen vyhledat soubor "mpc-hc.exe", a tím spustit přehrávač a používat. Samozřejmě doporučuji pro elegantní spouštění prohlížeče vytvořit si ke spouštění tohoto souboru tzv. "Zástupce" /pravým tlačítkem myši/ a přetáhnout jej např. na plochu. Další možnost je asociovat video soubory s tímto přehrávačem - např. takto: spustit prohlížeč a zmáčknout klávesu "o", naskočí panel Options, vlevo druhá položka shora je "Formats", dole na dialogovém panelu zmáčknout tlačítko "Video" a pak níže tlačítko "Použít", pak OK a vypnout prohlížeč. Všechny video soubory se budou spouštět v tomto prohlížeči.




Problematika českých titulků

České titulky, které jsme pro Vás pořídili, jsou uloženy vždy v samostatném textovém souboru. Formáty titulků jsou dva - poznáte je podle přípony souboru: buď *.sub (formát micro-dvd player) nebo *.srt Stačí si vybrat jednu verzi souboru s titulky a pokud by snad dělala nějaké problémy tedy zkusit i druhou verzi (je-li však nějaká taková k dispozici).

Přehrávače, které umějí pracovat s titulky, najdou textový soubor s titulky, který je umístěn ve stejném adresáři jako soubor s filmem (většinou *.avi). Některé přehrávače vyžadují, aby první část jména (čili to, co je před tečkou) souboru s titulky byla shodná se jménem souboru s filmem. Jiným přehrávačům je to šumafuk.

Hodně štěstí!




Přehrávání flash-videa on-line

Kdo má alespoň trochu rychlý internet, může si pustit na našich webových stránkách film přímo. Přehrávání on-line (tj. přes internet) je nejpohodlnější - stačí kliknout do rámu obrazu přehrávaného filmu a přehrávání se spustí. Video soubor (ve formátu FLV) se přehrává přímo na webové stránce s filmem v okně Internet Exploreru nebo Firefoxu.

Máte-li pomalé internetové připojení a on-line přehrávání filmu je kvůli tomu trhané nebo přerušované, můžete buď:

1.) video soubor si stáhnout k sobě a přehrávat si jej posléze doma z disku Vašeho počítače (viz kapitolku níže). Odkazy ke stahování videosouboru jsou k dispozici přímo na webové stránce k on-line přehrávání filmu;

2.) nebo můžete při prvním on-line přehrávání vypnout zvuk a film nesledovat (okno s webou stránkou s přehrávajícím se filmem si minimalizujte na spodní lištu Windows) a věnovat se jiné práci. Teprve po úplném dokončení tohoto "ignorovaného" přehrávání si film pusťte on-line znovu. Pozor! Musíte si v takovém případě pustit opětovné přehrávání, aniž byste opustili webovou stránku s filmem nebo aniž byste zavřeli okno I. Exploreru (resp. Firefoxu) s touto webovou stránkou! Není však důležité, jestli si film pustíte znovu hned po dokončení prvního "ignorovaného" přehrávání nebo až po mnoha hodinách či dnech; podstatné však je, abyste mezi prvním a druhým spuštěním filmu nevypnuli počítač, nezavřeli Váš internetový browser (I. Explorer, či Firefox), nezrušili okno či záložku, v níž máte načtenou webovou stránku s přehráváním filmu. Když to učiníte správně a film si pustíte znovu, tak při takovémto druhém přehrávání je už celý soubor s filmem načtený v paměti Vašeho počítače a přehrávání je tedy plynulé.
(Můžete také krátce po zahájení prvního přehrávání stisknout na dolní liště okna přehrávače stopku /nebo jednou kliknout do obrazu/, přehrávání se pozastaví, ale soubor se přesto dál stahuje do vašeho počítače; a když je na dolní liště vidět, že je stažený, pak prostě opět zmačknete na dolní liště přehrávání šipku přehrávání /nebo znovu kliknete do obrazu/ a stažené video se plynule přehraje.)

Přehrávání stažených FLV souborů

Přehrávat flash video (tj. soubory FLV) můžete nejen on-line, ale po stažení do Vašeho počítače si je můžete pouštět přímo z Vašeho hard disku. Pokud máte nainstalovaný správný kodek (např. CCCP), pak FLV subory umí přehrát i Media Player Classic (viz výše).




A ještě jedna praktická užitečnost.

Jak zrušit funkci "Přehrát automaticky" aneb zakázání provádění automatického spuštění ve Windows XP Home i XP Professional

Potřebujete ve Windows XP vypnout automatické přehrávání vložených paměťových médií? Jistě to znáte - vložíte do optické mechaniky CD nebo DVD a počítač začne zkoumat jejich obsah a posléze vám Windows na malém panelu nabídnou, jak zjištěný obsah přehrát. To samé dělají, připojíte-li do USB konektoru "flešku" nebo jakékoliv jiné paměťové médium či vložíte-li do čtečky paměťovou kartu. Někomu se to může zdát jako užitečná funkce, mně to však vždy spíše zdržovalo, protože na připojená média přistupuji a obsah přehrávám jiným způsobem, než Windows svévolně nabízejí (doporučuji nějaký souborový manažer, např. Total Comander nebo jednodušší Servant Salamander). A co je ještě horší - touto (protivnou) funkcí automatického načítání obsahu vloženého média se v poslední šíří viry. A je vůbec nejhorší - Windows XP nemají implementován jednoduchý a snadno přístupný způsob jak tuto protivnou funkci vypnout. A navíc, některé způsoby vypnutí jsou možné jen u XP Professional, zatímco u XP Home není možné je použít. Jediný spolehlivý způsob použitelný pro všechny verze XP je změna v registrech, jenže zasahovat do registrů Windows není pro většinu běžných uživatelů nic lákavého.

Je však možno tento zásah značně zjednodušit spuštěním souboru, v němž je tato změna obsažena a který ji v registrech provede za vás. Zde dávám k dispozici tento soubor, jehož funkce je vyzkoušena na všech našich počítačích. Obsah souboru (aby dělal opravdu jen to, co má, a nic jiného a provedl to správně) jsem kontroloval dle stránky Miscrosoftu, která se zabývá touto problematikou, takže pisatel těchto řádků může za zde poskytovaný soubor ručit.

Soubor "vypni-autorun.reg" si stáhněte (např. pravým tlačítkem myši) do svého počítače (třeba na plochu) a prostě ho spusťte (dvojím kliknutím myší). Na otázku, kterou vám systém položí (zda chcete zanést informace do registru), odpovězte "ano". To je vše. Tímto byla na všech paměťových médiích (CD, DVD, Flash paměti, přenosné harddisky, paměťové karty atd.) zakázána funkce automatického spuštění (čili zrušeno tzv. "přehrát automaticky", angl. autoplay). Zároveň jste se jednoduše ochránili před virem, který se nyní hromadně šíří přes flash paměti (využívající soubor autorun.inf), což je v době psaní těchto řádků nejrozšířenější počítačová hrozba na světě.

Pokud stažený soubor nelze spustit, pak je to většinou způsobeno tím, že Windows samy inciativně přidaly za název souboru další příponu (např. "txt"), kterou ovšem nezobrazují. Je potřeba nějakým souborovým manažerem zkontrolovat, zda poslední přípona jména souboru je "reg".)

Soubor pro vypnutí automatického přehrávání: vypni-autorun.reg




Zpět na stránku přehledu filmů.